Tüm netbook fırsatları için tıklayın !

Kestanenin faydaları, Kestanedeki kalori oranı, 10 Kestane Kaç Dilim Ekmeğe Eşit?
Kestanenin faydaları, Kestanedeki kalori oranı, 10 Kestane Kaç Dilim Ekmeğe Eşit?

Kestanenin faydaları, Kestanedeki kalori oranı, 10 Kestane Kaç Dilim Ekmeğe Eşit?

Zayyif.com

KESTANE: Besleyici ve kalori değeri yüksek bir besin olan kestane B1, B2 ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Kestanede bol miktarda yağ ve protein bulunmaktadır. Ayrıca potasyum, fosfor, magnezyum, klor, kalsiyum, demir, sodyum minerallerini de içermektedir.

Kestanenin Faydaları: Vücuda kuvvet ve enerji verir. Cinsel gücü arttırır. Bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Hastaların iyileşmelerini hızlandırır. Kandaki kolesterol oranını düşürür. Kan dolaşımını düzenler ve hızlandırır. Varis ve basur şikâyetlerini azaltır. Karaciğere ve mideye de faydalıdır. İshali keser.

Kestane Nasıl Kullanılır? Kestane taze olarak yenebileceği gibi haşlanarak ve kebap yapılarak da yenebilir. Ayrıca kestanenin kabuğu ve ağacını kabuk ve yaprakları da kullanılır. Kestanenin kabukları haşlanıp suyu içilirse sinirleri yatıştırır ve ateşi düşürür. Bütün bu yararları yanında kestane, yüksek tansiyon ve damar sertliği şikâyeti olanlara ve şeker hastalarına tavsiye edilmez.

10 Kestane Kaç Dilim Ekmeğe Eşit?

Şişmanlama korkusu sebebiyle hemen kestiğimiz tatlılar, kek, bisküviler, meşrubatlar, çikolatalar basit karbonhidrat içerir. Baklagiller, ekmek, tahıllar, bazı meyveler ve sebzeler de kompleks karbonhidrat içerir. Kompleks karbonhidratlar rafine edilmediğinden daha sağlıklıdırlar. Yağ oranı düşük karbonhidratlarla beslenmek diyabete ve kalp hastalıklarına zemin hazırlıyor. Bu nedenle glisemik indeks kavramı daha çok önem kazanıyor. Glisemik indeksi yüksek gıdalar kan şekerini hızla yükseltirler. Dolayısıyla çabuk acıkmaya, enerji düşüklüğüne ve yağlanmaya neden olurlar. Yüksek glisemik indeksli gıdalar beyaz ekmek, pirinç, tatlı kekler ve pastalardır. Düşük olanlar ise sebzeler, meyvelerin çoğu ve tam tahıllı gıdalardır. Kuru yemişlerde düşük indekse sahiptir.

Karbonhidratlı gıdalarla ilgili gerçekler

* Karbonhidratlar beynin enerji kaynağıdır.
* Mutluluk hormono seratonini artırır.
* Protein ve yağlar karbonhidratların eminimini yavaşlatır.
* 10 kestane 5 dilim ekmeğe eşit.
* Kepek, tahıllı, çavdarlı gibi ekmeklerin bir dilimindeki kalori ile beyaz ekmeğin bir dilimlik kalorisi aynı. Sadece esmer ekmeklerim glisemik indeksi ve yükleri daha fazla.
* Bulgur pilavı ve makarna insanı pirinç pilavına göre daha tok tutuyor ve daha sağlıklı.
* Kuru meyvelerde taze meyvelere göre daha fazla şeker içerir.
* Spagetti makarna kelebek makarnaya göre daha düşük glisemik indeks içerir.
* Haşlanmış patates soğutulunca glisemik indeksi düşer.
* Meyve suları meyvelere göre daha az lif içerir.
* Bir bardak portakal suyu üç dilim ekmekle aynı kaloriye sahiptir.


Eklenme : 18.09.2010      Okunma :      Yorumlanma : 0      Kategori : Besinler

Bir Cevap Yazın