Tüm netbook fırsatları için tıklayın !

Cilt Zımparalama Ameliyatı
Cilt Zımparalama Ameliyatı

Anestezi tipi, dermabrazyon uygulanacak alanın genişliğine bağlı olarak değişebilir. Geniş yüzeylere uygulanacaksa mecburen genel anestezi uygulanır, ben 10-15 cm çapından daha küçük yüzeylerde lokal anesteziyi tercih ediyorum. Ameliyattan sonra aynı gün evinize dönebilirsiniz. Ameliyattan sonra dermabrazyon alanındaki ağrı kendini hafif yanma hissi şeklinde gösterir, bu his çok rahatsız edici şiddette değildir. Çoğu zaman normal bir ağrı kesici ilaç, hissettiğiniz yanma hissini de rahatlıkla giderir. Deri, dermabrazyon ile soyulunca yüzeyde açık bir yara oluşur. Yara, yüzünüz gibi vücudunuzun açıkta kalan bir bölgesinde ise, pansuman ile kapatmadan sadece üzerine size önereceğim pomatlardan sürmeniz yeterli olur. Yara vücudunuzun kapalı kalan bir yerinde ise, kıyafetlerin yaraya sürtünerek zarar vermemesi için sargı ya da bandaj ile kapatılması gerekir.

AMELİYAT SONRASI:

Ameliyattan 1 gün sonra yara yerinizi de yıkayarak banyo yapabilirsiniz. Yaraya su değdirmekten sakın korkmayın, hiçbir şey olmaz, aksine yaranın suyla ve bebek şampuanı gibi yakıcı olmayan bir sabunla yıkanması, yaranın temizlenmesi anlamına gelir ki, bu da pansuman yerine geçer. Yaraya su değdirilmemesi gerektiği çekincesi ve yanlış inancından kendinizi kurtarın. Yarayı her gün yıkayın, hatta günde iki kere yıkayın, üşenmezseniz üç kere yıkayın. Ne kadar yıkarsanız, o kadar temizlik anlamına gelir. Yara da o denli mikroplardan arınır, infeksiyon riski azalır ve o derece hızlı iyileşir. Yaranın iyileşmesi diğer taraftan da dermabrazyon işleminin derinliğine bağlıdır. Yüzeysel yapılan dermabrazyon kısa sürede iyileşir, zımparalama işlemi derinleştikçe, iyileşme süresi de o kadar uzar. En derin yapılan dermabrazyon işleminde tüm yüzeyin yeni deri ile kaplanması en fazla 7-10 gün kadar sürer.

Yeni haliniz

Yara iyileştiğinde yüzey, yeni oluşmuş taze bir eri ile kaplanır. Yeni oluşan bu deri normal deriden farklı olarak yeni iyileşmiş her taze yarada olduğu gibi hafif pembe renkli olur. Bu pembemsi renk birkaç hafta içinde yavaş yavaş normal deri rengine döner. İşlem yüzünüze uygulanmışsa yaralar iyileştikten sonra pembemsi renk farkı fondöten ile kolaylıkla kapatılabilir. Diğer taraftan da bu aşamada güneş ışınlarından da korunmak gerekir. Yeni iyileşmiş bir yara, güneş ışınlarına karşı normal deriye göre daha hassas olur. Bu yüzden bu ameliyatı yaz aylarında yapmak doğru değildir. Aksi takdirde, dermabrazyon yarasının olduğu bölge, normal deriye göre 1-2 ton daha koyu bronzlaşır ve renk farkına yol açar. Bu ameliyat koşullarınız gereği yazın yapılması mecbur olursa, çok özel tedbirlerin alınması gerekir. Ben, eğer ki herhangi bir zorunluluk yoksa, bu ameliyatı, güneşin etkisinin zayıf olduğu Ekim ile Mart ayları arasında yapmayı tercih ediyorum. Size de tavsiyem bu yönde olur.

Op.Dr.H.Nazmi BAYÇIN


Eklenme : 30.09.2010      Okunma :      Yorumlanma : 0      Kategori : Güzel Kadın

Bir Cevap Yazın